Od stereo do dźwięku cyfrowego

Kiedy na rynku pojawiły się odtwarzacze radiowe oraz gramofony, sporo się zmieniło. Oto za pomocą urządzeń mechanicznych i dzięki wykorzystaniu potencjału elektryczności ludzie mieli szansę usłyszeć dźwięk zapisany na nośnikach lub transmitowany falami radiowymi na odległość wielu kilometrów. Płyty gramofonowe odniosły wielki sukces, a winyle wcale nie odeszły do lamusa wraz z wynalezieniem płyt CD, o których jeszcze napiszemy.

Są produkowane i sprzedawane do dziś i stanowią jedno z ważnych narzędzi w rękach DJ-ów na całym świecie. Monofoniczny, to jest jednokanałowy format dźwięku, został wkrótce zastąpiony przez stereofonię, która zaczęła święcić triumfy w latach 70., a w latach 80.

www.monalisa-poznan.pl/cennik/laserowe-zamykanie-naczyn/ Każda Panna młoda powinna mieć kapelusz ślubny na uroczystości w kościele Każda kobieta posiada beżowe suknie w swojej garderobie

stała się powszechna (przynajmniej na Zachodzie). Dwa kanały robiły przez lata wielkie wrażenie, ale inżynierowie szukali nowych rozwiązań. Przyszły one wraz z dźwiękiem cyfrowym i wielokanałowym – na przykład w formacie 5.

1, a później 7.1. Pojawiły się też technologie Dolby Surround oraz DTS.

Te ostatnie wpłynęły silnie na rozwój kina domowego.